german site
ga naar algemeen ga naar bungalows ga naar het eiland ga naar activitieten ga naar transport ga naar tips ga naar contact
stuur een email naar Bonaire Exclusief

ACTUEEL NIEUWS
ARCHIEF

oktober 2009
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Enquete
Nieuwe status Bonaire is
Goed voor het eiland
Goed, de mensen moeten niet zo zeuren
Meer regels, meer belasting
Slecht voor de mensen en het eiland
Wat is dat?


Uw nieuws op deze pagina?
MAIL ONS DAN HIER

ACTUEEL NIEUWS » NIEUWS ARCHIEF » oktober 2009
 

Papiaments en Engels in het geding op BES-eilanden

dinsdag, 27 oktober

De positie van het Papiaments op Bonaire en het Engels op Sint-Eustatius en Saba moet in de wetgeving worden geregeld. Dat zegt dr. Bastiaan van der Velden, oud-wettenschappelijk medewerker aan de Universiteit van de Nederlandse Antillen.

De kans is groot dat de talen in het geding komen op het moment dat de BES-eilanden een speciale gemeente van Nederland worden, meent Van der Velden. "Er ligt een heleboel wetgeving bij de Tweede Kamer, die aangeeft welke wetgeving van de Nederlandse Antillen straks van kracht zal blijven voor de BES-eilanden. De Wet Officiële Talen staat niet op die lijst."

Concreet is er dus geen regeling voor de talen die er op de BES-eilanden worden gesproken, vertelt de oud-medewerker van de Universiteit, die gespecialiseerd is in onderzoek naar de Friese taal. "Dezelfde regels als voor Fries zouden in die wetgeving voor het Papiaments en het Engels moeten worden opgenomen."

Waarom dit nog niet geregeld is, komt volgens Van der Velden door een bepaalde angst bij ambtenaren in Den Haag. "Angst voor een nieuwe taalproblematiek in Nederland waar men niet aan wil. Maar het is een noodzakelijk streven. Als in de eilandsraden geen papiaments gebruikt kan worden, betekent het dat je met een deel van de bevolking geen communicatie meer kan hebben. Dat is niet de bedoeling van een democratie."

bron: RNW Redactie

BONAIRE EXCLUSIEF op 10.27.09 om 08:31 AM CET
[LINK]
 

Overzicht betrokkenheid Nederland trajecten

maandag, 19 oktober

KRALENDIJK — Tijdens een persconferentie donderdagmiddag gaf BES-commissaris Henk Kamp een overzicht van trajecten waarbij de Nederlandse ministeries betrokken zijn.

“Wij gaan door met de gemaakte afspraken”, zei Kamp hierbij. Sommige trajecten zijn al in gang gezet, bij andere gebeurt dan binnenkort. Hoe het verder gaat met de schuldsanering van APNA (onder het kopje ‘pensioenen garanderen’) moet nog blijken nu staatssecretaris Ank Bijleveld de sanering heeft opgeschort.

BONAIRE EXCLUSIEF op 10.19.09 om 07:09 PM CET
[VOLLEDIGE TEKST]
 

Twijfel in Tweede Kamer over 10-10-10

maandag, 19 oktober

De Tweede Kamer twijfelt aan de haalbaarheid van 10 oktober 2010 (10-10-10) voor de ontmanteling
van de Nederlandse Antillen. Tijdens het Algemeen Overleg van de vaste Kamercommissie voor
Nederlands Antilliaanse en Arubaanse Zaken (NAAZ) bleek met name de oppositie weinig te voelen
voor de plannen van staatssecretaris Ank Bijleveld van Koninkrijksrelaties.

SP-Kamerlid Ronald van Raak vindt het onverstandig dat er een datum is afgesproken voor alles 'op
orde' is: "In het verleden is er vaker een datum genoemd en dat is altijd tegengevallen." Van Raak
vindt dat op deze manier het wantrouwen van de bevolking wordt gewekt. De datum 10-10-10 klinkt
mooi, zegt hij, maar is onhaalbaar.

'Lege landen'
Zeker op Sint Maarten is nog lang niet alles goed voorbereid. Van Raak vreest dat er straks 'lege
landen' ontstaan in het Koninkrijk. Hij wil nog met de staatssecretaris doorpraten, maar hij moet
wachten tot na het herfstreces. Pas op 28 oktober praat de Tweede Kamer verder met
staatssecretaris Bijleveld over de staatkundige vernieuwing van de Nederlandse Antillen.

Bijleveld zegt dat de Tweede Kamer wist dat er in sepetember een datum afgesproken zou worden
voor het opheffen van de Antillen. Volgens haar zijn er 'maximale waarborgen' op de meest essentiële
terreinen om de nieuwe landen goed van start te kunnen laten gaan. "Het gaat niet om de vorm, maar
of je de maximale garanties hebt."

Schuldsanering Bonaire
Steun was er wel voor het besluit van Bijleveld om de schuldsanering van Bonaire op te schorten. De
staatssecretaris wil met Bonaire alleen praten over de taakafbakening; van heronderhandelen over
gemaakte afspraken is geen sprake. Ze gaat intussen 'rustig verder' met de voorbereidingen tot
Bonaire weer aanhaakt. "Dat deden we ook toen Curaçao niet meedeed met de rest."

Kamerlid Van Raak is blij met het referendum op Bonaire over de gemaakte afspraken. Hij wil wachten
met het aannemen van wetten en de andere voorbereidingen voor de BES-eilanden tot de uitslag van
de volksraadpleging bekend is. Maar Bijleveld is dat niet van plan. Saba en Sint Eustatius mogen niet
lijden onder de problemen met Bonaire, vindt ze.

'Dubbelspel' Leerdam
Tijdens het NAAZ-overleg beschuldigde Hero Brinkman van de PVV het afwezige PvdA-commissielid
John Leerdam van 'dubbelspel'. In een mailwisseling met de politiek leider van Bonaire, Jopie
Abraham, steunt Leerdam diens kritische houding. Maar zijn vervanger in de commissie, Kamerlid
Pierre Heijnen, steunde het beleid van Bijleveld. "Dat kon ik niet rijmen met de mailwisseling. Dan is
Leerdam dubbelspel aan het spelen."

BONAIRE EXCLUSIEF op 10.19.09 om 07:04 PM CET
[LINK]
 

Ontwerp-evaluatie Natuurbeleidsplan Bonaire

donderdag, 15 oktober

KRALENDIJK — De overheid van Bonaire nodigt burgers, bedrijven en organisaties uit om commentaar geven op de ontwerp-evaluatie van het Natuurbeleidsplan Bonaire Het Natuurbeleidsplan Bonaire 1999-2004 en het ontwerp van de evaluatie kunnen worden ingezien bij de Afdeling Milieu- en Natuurbeleid van de Dienst Ruimtelijke Ontwikkeling en Beheer (Drob) aan de Kaya Amsterdam 23. Ook kunnen ze worden bekeken en gedownload op de website van de overheid: www.bonairegov.an

Op donderdag 22 oktober om zeven uur ‘s avonds is er een voorlichtingsbijeenkomst voor belangstellenden in een zaaltje van de sporthal aan de Kaya Amsterdam. Op 29 juni 1999 heeft de Eilandsraad unaniem het Natuurbeleidsplan Bonaire 1999-2004 goedgekeurd. Het Natuurbeleidsplan is sindsdien ongewijzigd van kracht. Omdat de ontwikkelingen natuurlijk niet stilstaan, is het nodig het Natuurbeleidsplan te actualiseren en aan te passen aan de eisen van deze tijd. Daarvoor wordt eerst het huidige beleidsplan geëvalueerd. Dat betekent dat we terugkijken op de afgelopen jaren. Welke beleidsvoornemens zijn in die tijd uitgevoerd? En welke beleidsvoornemens niet? Waarom wel en waarom niet? Hoe is de uitvoering verlopen? Hoe kunnen we de uitvoering van de beleidsvoornemens verbeteren? Zijn alle voornemens van toen nu nog even belangrijk? Pas nadat de evaluatie is vastgesteld, kijken we naar de toekomst en gaan we een aangepast Natuurbeleidsplan voor de komende jaren opstellen. Ook daarop zal te zijner tijd inspraak mogelijk zijn. Het resultaat van de inspraakronde bestaat uit een breed gedragen evaluatie van het huidige Natuurbeleidsplan. De evaluatie dient als basis voor een gereviseerde en geactualiseerde versie van het Natuurbeleidsplan. Het ontwerp van de evaluatie is samengesteld door de Afdeling Milieu- en Natuurbeleid van de Dienst Ruimtelijke Ontwikkeling en Beheer. De evaluatie beslaat de periode tussen het aanvaarden van het Natuurbeleidsplan Bonaire, eind juni 1999, en het aanvaarden van de Eilandsverordening natuurbeheer Bonaire, begin september 2008. In overleg met alle betrokkenen binnen en buiten de overheid zal de ontwerp-evaluatie verder worden aangevuld en aan het Bestuurscollege worden voorgelegd voor vaststelling.

De inspraakperiode loopt vanaf 12 oktober tot 30 november. U kunt uw commentaar schriftelijk indienen door een brief te schrijven naar Drov of e-mailen naar: inspraaknatuurbeleid@bonairegov.com

bron: Amigoe


BONAIRE EXCLUSIEF op 10.15.09 om 07:03 PM CET
[LINK]
 

Janga praat met deel bevolking

woensdag, 14 oktober

Kralendijk - Gedeputeerde Marugia Janga (Staatkundige Structuur) heeft afgelopen vrijdag de eerste vergadering met de gemengde klankbordgroep gehad. De groep moet de overheid adviseren over de veranderingen in de staatkundige structuur. Het gemengd klankbord bestaat uit verschillende groeperingen die de bevolking vertegenwoordigen: Bonhata, Vereniging Milieu Beweging, AKIB, de bankiersvereniging, katholieke kerk, protestantse kerk, Kamer van Koophandel Bonaire, de Vereniging van de Vakbonden, Beweging Awor te Ora, Vereniging Kerken, Fesbo, NGO Platform, de politieke partijen Paboso, PRO, Prohustisia, Alerta, Obrero Nobo en Lucha pa Hustisia, Economisch Platform en de Orde van Advocaten Bonaire. Janga wil zo meer deelname van het volk in het proces van de staatkundig structuur, zodat het door de hele Bonaireaanse bevolking gedragen wordt. De meeste organisaties waren aanwezig bij de eerste vergadering. De gedeputeerde gaf een beeld aan de aanwezigen van de gebeurtenissen op het gebied van de staatkundige veranderingen vanaf juni 2009 tot nu. Verder werd ook afgesproken hoe de gemengde klankbordgroep gaat werken. Leden van de groep hebben gevraagd om hun taak aan te passen zodat ze niet slechts adviezen kunnen even, maar ook meer informatie kunnen krijgen over de voorstellen van het Eilandsbestuur en commentaar daarop kunnen geven.

bron: Antilliaans Dagblad


BONAIRE EXCLUSIEF op 10.14.09 om 08:39 PM CET
[LINK]
 

KLM komt Bonaire tegemoet

dinsdag, 13 oktober

WILLEMSTAD/KRALENDIJK — Op nadrukkelijk verzoek van de toeristenbranche op Bonaire stemt luchtvaartmaatschappij KLM in met de verschuiving van één van de zes wekelijkse vluchten van donderdag naar vrijdag.

In het nieuwe winterschema, dat eind deze maand ingaat en doorloopt tot eind maart volgend jaar, staat op donderdag vlucht KL 763 met een MD-11 toestel gepland in combinatie met St. Maarten. De gevraagde wijziging gaat per begin volgend jaar in. De toeristische en bestuurlijke autoriteiten van Bonaire hebben er bij KLM op aangedrongen om deze vlucht verschoven te krijgen. Dat komt beter uit om weekeinde packages te kunnen aanbieden. KLM nam dit verzoek in beraad om te zien of binnen het complexe logistieke systeem ruimte kon worden geschapen om hieraan te voldoen. De uitkomst is dat vanaf 15 januari 2010 de vlucht niet meer op donderdag, maar vrijdag zal landen.

bron: Amigoe

BONAIRE EXCLUSIEF op 10.13.09 om 07:01 PM CET
[LINK]
 

Bijleveld vol op de rem met Bonaire

dinsdag, 13 oktober

Kralendijk/Den Haag - Nederland heeft de sanering van de Bonaireaanse overheidsschulden opgeschort. Staatssecretaris Ank Bijleveld (CDA) van Koninkrijksrelaties is vol op de rem gaan staan nu er onduidelijkheid is ontstaan over de koers van het nieuwe Bestuurscollege. Haar woordvoerder bevestigde gisteren dan ook de bewering van politiek leider Jopie Abraham dat de bewindsvrouw de overmaking van 52 miljoen gulden om schulden aan het APNA af te lossen, heeft tegengehouden. ,,De positie van Bonaire is volstrekt onduidelijk na het aantreden van het nieuwe Bestuurscollege dat een principieel andere keuze lijkt te maken dan waarvoor wij eerder met elkaar hebben gekozen en waar overigens ook de heer Abraham zijn handtekening onder heeft gezet”, aldus de zegsman van Bijleveld.

,,Wij hebben een akkoord dat Bonaire samen met Sint Eustatius en Saba als openbaar lichaam in het Nederlandse staatsbestel wordt opgenomen. Als het Eilandbestuur nu opeens voor een vrije alliantie kiest, kiest het in feite voor onafhankelijkheid. Daarmee komen alle andere afspraken die deel uitmaken van het totale ‘pakket openbaar lichaam’ ter discussie te staan. Het is dan ook logisch dat Nederland pas op de plaats maakt totdat duidelijk is wat Bonaire wil, zeker als het om zulke grote bedragen gaat als de APNA- schuld”, aldus de woordvoerder. Daarbij speelt ook het aangekondigde referendum een rol. Bijleveld ontzegt Bonaire niet het recht een volksraadpleging te houden maar ‘zo lang er een referendum boven de markt hangt, duurt de onduidelijkheid voort welke kant Bonaire op wil’. Over de zwaarte van de maatregel zegt Bijlevelds voorlichter: ,,De plotselinge koerswijziging van het BC is van een heel andere orde dan een discussie over de uitwerking van de Slotverklaring of de onderlinge verdeling van taken. Dit is een fundamenteel andere keuze.”

Alle overige Nederlandse activiteiten op weg naar 10 oktober 2010 gaan onverminderd door. ,,De staatssecretaris wil dat de werkzaamheden die in het directe belang zijn van de bevolking zoals de verbeteringen in het onderwijs en de gezondheidszorg gewoon doorgang vinden.” Het Regionaal Service Center, de kwartiermakers en het College financieel toezicht vallen vooralsnog niet.”

bron: Antilliaans Dagblad

BONAIRE EXCLUSIEF op 10.13.09 om 06:57 PM CET
[LINK]
 

Commissie beschermt BES-burger

zondag, 11 oktober

Nieuwe wet regelt eerbiediging persoonlijke levenssfeer

Kralendijk/Den Haag - Een onafhankelijke commissie gaat op Bonaire, Sint Eustatius en Saba toezien op de naleving van de wet ‘Bescherming Persoonsgegevens BES’. Die wet wordt van kracht op het moment dat de drie eilanden worden opgenomen in het Nederlandse staatsbestel. Dat moet wel omdat vanaf die datum (voorlopig bepaald op 10 oktober 2010) de Nederlandse Grondwet van toepassing is op de BES-eilanden. Artikel 10 van de Grondwet erkent het recht op eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer. Bovendien vallen de eilanden tegelijkertijd onder de werking van het Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden en het Internationaal Verdrag inzake burgerrechten en politieke rechten. Daarin is onder meer vastgelegd dat een ieder recht heeft op respect voor zijn privéleven. Concreet betekent dit dat straks ook de burgers van Bonaire, Sint Eustatius en Saba recht hebben op bescherming van hun persoonsgegevens en dat op de (Nederlandse) overheid de plicht rust daarvoor regels vast te stellen en te waarborgen dat er toezicht wordt gehouden op de naleving van die regels. In Nederland treedt het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) op als - vaak als streng ervaren - waakhond. Uit de tekst van het wetsontwerp dat later dit jaar door de Tweede Kamer wordt behandeld, blijkt dat de BES-eilanden een eigen toezichthouder krijgen. Aangezien de overheid meer dan welke andere organisatie ook persoonsgegevens registreert, dient de onafhankelijkheid van het toezicht te zijn gegarandeerd. De BES-commissie zal uit drie leden bestaan waarbij het voorzitterschap wordt vervuld door een rechter. Het secretariaat wordt ondergebracht in het Regionaal Service Center in Kralendijk. Burgers die misbruik van persoonsgegevens vermoeden, kunnen daarvan melding maken bij de commissie. Die krijgt net als het CBP in Nederland vergaande bevoegdheden om eventuele overtredingen van de ‘privacywet’ op te sporen. Zo mag zij ‘invallen’ doen en boetes opleggen. Houders van persoonsgegevens (overheidsinstanties en bedrijven) krijgen na de inwerkingtreding van de wet een jaar de tijd om hun bestaande bestanden aan de nieuwe regels aan te passen. Nieuwe registraties moeten daar meteen al aan voldoen.

bron: Antilliaans Dagblad


BONAIRE EXCLUSIEF op 10.11.09 om 09:11 AM CET
[LINK]
 

Politie paradeert

zaterdag, 03 oktober

KRALENDIJK — In het kader van het 60-jarig bestaan van het Antilliaanse politiekorps, dat deze week uitgebreid wordt gevierd, werd vanmorgen een parade gehouden. In de parade liepen delegaties uit Suriname, Aruba, Curaçao, Bonaire en Nederland. Het defilé liep voor de kerk langs waar onder anderen korpschef John Schagen van Bonaire, minister van Justitie Magali Jacoba en gezaghebber Glenn Thodé stonden. Daarna ging de parade door Kralendijk naar het politiebureau. Minister Jacoba sprak haar erkentelijkheid uit voor de inzet van het politiekorps de afgelopen 60 jaar. Ondanks het feit dat het korps
straks met de ontmanteling in autonome korpsen zal worden gesplitst, blijft het klimaat van samenwerking bestaan. En dat is nodig om samen de criminaliteit te bestrijden en de burger een veilig gevoel te geven.

bron: Amigoe

BONAIRE EXCLUSIEF op 10.03.09 om 05:33 PM CET
[LINK]
 

Ophef op 10/10/10

donderdag, 01 oktober

De opheffing van de Nederlandse Antillen moet op 10 oktober 2010 plaatsvinden. Dat hebben de Antillen gisteren na overleg met Nederland en de afzonderlijke eilanden besloten. Premier Emily de Jongh-Elhage feliciteerde de bevolking gisteravond, na afloop van een Politieke Stuurgroep, met het bereikte resultaat. Staatssecretaris Ank Bijleveld-Schouten (Koninkrijksrelaties) volgde het voorbeeld van de premier, maar stelde tegelijkertijd: ,,Eigenlijk is het gek een land te feliciteren met haar opheffing”. Bijleveld stelde dat Nederland met de datum kan leven, maar waarschuwde ook ‘dat er nog veel aan de ontmanteling moet worden gedaan’. Een punt waar gisteren lang over is gesproken, is de continuïteit van de bestrijding van grensoverschrijdende en georganiseerde criminaliteit in de nieuwe landen Curaçao en Sint Maarten. In het overleg werd geconstateerd dat hierbij tot nu toe onvoldoende voortgang is geboekt. Om de politie naar een hoger niveau te tillen, is besloten de samenwerking met het Recherche Samenwerkingsteam (RST) te verlengen. ,,Pas wanneer korpsen en de gemeenschappelijke politie kwalitatief voldoende kunnen functioneren, worden de taken van de RST door de nieuwe landen overgenomen”, aldus de overeenkomst. Eventuele verdere vertraging moet worden opgevangen door de instelling van een bilateraal overleg tussen de toekomstige premiers van Curaçao en Sint Maarten en de Nederlandse bewindspersoon voor Koninkrijksrelaties. In geval van vertraging op bijvoorbeeld het gebied van wetgeving en instelling van overheidsinstanties hakken zij knopen door. Mochten ze er onderling niet uitkomen dan beslist de Rijksministerraad, zo is overeengekomen. Minister van Financiën Ersilia ‘Zus’ de Lannooy zei verder ‘zeer tevreden’ te zijn met de beslissing dat Nederland niet alleen de schuldenlast van het Land en de eilanden die is opgebouwd tot december 2005 grotendeels overneemt. Ook de schulden van de collectieve voorzieningen AVBZ, FZOG, UNA en BAB worden volledig overgenomen door Nederland, die verder zeventig procent van de opgelopen rente betaalt.

bron: Antilliaans Dagblad

BONAIRE EXCLUSIEF op 10.01.09 om 08:13 PM CET
[LINK]